Skip to main content
Filtre Kapları

Filtre Kapları Genel Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Filtre kapları genel anlamda sıvı, hava ve gaz filtrasyonunda, çeşitli filtrelerle kullanılan filtre sistemleridir. Tatlı su ve deniz suyu arıtmalarında, çeşitli kimyasallardan , mazot ve gaz filtrasyonuna kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde bir çok endüstri ve işletme ürettikleri ürünlerin ve verdikleri hizmetlerin daha kaliteli olabilmesi amacı ile filtre sistemlerine büyük önem vermektedirler.

Paslanmaz çelik filtre kapları ve polipropilen filtre kapları dünya genelinde en çok tercih edilen sistemlerdir. Bu iki grubun haricinde karbon çeliğinden üretilen ancak dayanımları çok düşük filtre kapları ve polipropilen haricindeki plastiklerle üretilmiş kaplar da az da olsa tercih edilmektedir. Filtre edilecek solüsyonun çeşidine,  sıcaklığına, hatta çalışma basıncı gibi faktörlere göre seçilecek olan kapların tipi değişmektedir. Genellikle endüstrilerde aşındırıcı kimyasalların yada sıcaklığı yüksek gazların filtrasyonu sebebiyle  paslanmaz çelik kaplar kullanılırken, daha küçük işletmelerde ve evsel arıtma sistemlerinde polipropilen kaplar kullanılmaktadır. Ancak üretim şekli, kimyasallara, yüksek sıcaklıklara dayanım özellikleri, uzun ömürlü oluşları ve üretimde kullanılan malzemelerin kalitesi düşünüldüğünde, paslanmaz çelik filtre kapları, maliyetleri yüksek olmasına rağmen polipropilen filtre kaplarına göre daha fazla tercih edilmektedir. Ülkemizde paslanmaz çelik filtre kaplarını üreten çok az sayıda firma bulunmaktadır. filtre kapları bu firmalardan tedarik edilebildiği gibi, piyasada yurtdışından ithal edilen daha düşük kaliteli ürünlerde bulunabilmektedir.

Sıvı, hava ve gaz filtrasyonunda kullanılan filtre kapları içlerinde kullanılacak filtre çeşitlerine göre 3 farklı şekilde üretilebilmektedir. Bunlar; Kartuş, Torba ve Sepet Filtre Kaplarıdır.

Genel anlamda tüm kap çeşitleri aynı amaca hizmet etmektedir. Ancak filtre edilecek maddenin çeşidine, yoğunluğuna ve çeşitli parametrelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Kartuş ve torba filtre kapları genellikle sıvı, hava ve gaz filtrasyonunda kullanılırken, sepet filtre kapları yoğunluğu, debisi ve 1 lt’deki partikül miktarı fazla olan sıvı filtrasyonu işlemlerinde kullanılmaktadır.

Tüm kaplar endüstrilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli filtre sayılarında, boylarda ve geçirgenlik özelliklerinde üretilebilmektedir.

Sayfamızdaki diğer yazılarımızda filtre kaplarının çeşitlerini, kullanım alanlarını ve teknik detaylarını bulabilirsiniz.

-Detaylı bilgi için Filtre.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir