Skip to main content
Paslanmaz Çelik Filtre

Paslanmaz Çelik Filtre ve Özellikleri

Paslanmaz çelik filtre diğer kartuş filtreler gibi tek kullanımlık olmayıp, filtre edilen malzemenin veya sıvıların özelliklerine göre uygun usül ve çözücülerle ya da suyla temizlenerek, içlerindeki filtre telleri deforme olmadığı sürece tekrardan kullanılabilir.

Yıkanabilir kartuş filtreler,

 • Kimya sanayilerinin proses akışkanlarının filtrasyonunda,
 • Solvent üretiminde ve geri kazanımında,
 • içme suyu, soğutma suyu arıtmalarında,
 • Kozmetik sanayisinde,
 • Gıda sektöründe,
 • Endüstriyel yağ ve hidrolik sıvılarının filtrasyonunda,
 • Metal ve galvaniz kaplama proseslerinde,
 • Elektrik santrallerinde,
 • Boya ve vernik üretiminde,
 • Evsel arıtma cihazlarında,
 • Havuz suyu filtrasyonunda,
 • Diyaliz makinalarında ve sağlık sektöründe
 • Deniz suyu sistemlerinde

Ve bunlara benzer bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik kartuş filtreler, 5 inç, 10 inç, 20 inç, 30 inç ve 40 inç boylarda üretilmektedir. Çok nadir de olsa 40 inçten daha uzun filtreleri bulmak ve kullanmak mümkündür. Ancak filtrelerin boyları uzadıkça kullanmanız gereken kartuş filtre kapları da bir o kadar maliyetli ve kullanımı zor olacaktır. Bu sebeple daha kısa boylu filtreler kullanılması tavsiye edilir.

Filtrelerin boy seçiminde dikkat edilmesi gereken kısım filtreleme yapılacak olan hattın bir saatteki debisidir. Dünya standartlarında 10 inç bir kartuş filtreden saatte 1m3 sıvı geçmektedir. Örnek olarak saatte 2 ton sıvı filtrelemek isteyen bir firma 2 adet 10 inç filtre yerine 1 adet 20 inç filtre tercih edebilir. Ya da saatte 16m3 debisi olan bir firma 40 inç 4 kartuşlu bir kartuş filtre kabı kullanmak yerine 20 inç 8’li kartuş filtre kabı tercih edebilir.  Çoklu kartuş filtre kaplarında çap arttıkça fiyatlar da artmaktadır. Ancak 40 inç paslanmaz çelik filtre kullanımı, uzunluğu sebebiyle zor olduğu için daha kısa filtrelerin kullanımı tavsiye edilir.

Paslanmaz çelik filtreler genellikle AISI304 kalitesinde üretilir. Maliyetleri 304’e göre daha fazla olan AISI316 paslanmaz çelik kalitesinde de isteğe bağlı olarak üretilirler. Standart olarak 64mm çapta olmalarına rağmen özel üretim yapılan filtre firmalarında farklı ölçülerde de bulmak mümkündür. Yıkanabilir filtrelerde filtrasyon işlemi farklı mikron geçirgenliklerinde elek telleri ya da filtre telleri ile yapılır. Bu filtre telleri genellikle 5 mikrondan 3000 mikrona kadar kullanılmaktadır. Filtre telleri ile ilgili detaylı bilgileri sitemizdeki “Filtre Telleri ve Çeşitleri” yazımızda bulabilirsiniz.

Paslanmaz çelik yıkanabilir kartuş filtrelerin yapıların aşağıdaki gibidir.

 1. Paslanmaz çelik delikli filtre gövde sacı
 2. Paslanmaz çelik elek teli (filtre teli)
 3. Paslanmaz çelik filtre teli koruması ve çıtası
 4. Paslanmaz çelik conta kapakları veya 222,226,215 O-ring kapaklar

Paslanmaz çelik kartuş filtreler içlerine takıldıkları kartuş filtre kapları ile birlikte kullanılmaktadır. Kartuş filtre kapları ile ilgili detaylı bilgileri sitemizdeki “ Kartuş Filtre Kapları ve Kullanım Alanları” yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Referans olarak aldığımız, kaliteli ürün ve uygun fiyatlarla satış yapan, yerli üretici olan Proses-TİM firmasının ürettiği paslanmaz çelik kartuş filtreler hakkında daha detaylı bilgilere www.filtre.com.tr adresinden ulaşabilir, dilerseniz www.filtresepeti.com adresinden %100 güvenli ve kredi kartına taksit imkanlarıyla internet üzerinden alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Filtre Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir