Skip to main content

Sepet Filtre Kapları ve Kullanım Alanları

Sepet filtre kapları tamamen firmaların proses ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Filtre edilecek malzemenin yoğunluğu, katı partikül miktarı, filtre hattının basıncı ve sepetlerin yıkanabilme sıklığına göre filtre kaplarının boyları ve çapları değişebilmektedir.

 • Sepet filtre kapları prensip olarak torba filtre kaplarıyla aynıdır. tek farkları bu kaplara torba filtre takılmaz ve mevcut olan iç sepetleri filtre teliyle istenilen mikron aralığında kaplanır ve filtrasyon işlemi bu şekilde sağlanır. Bu sebeble çoğu firma torba filtre kaplarının sepetlerinde revizyon yaparak yıkanabilir sepet filtre olarakta kullanabilmektedir.
 • Sepet filtreler 10 mikrondan 3000 mikrona kadar korumalı şekilde kaplanmaktadır.
 • Bu tarz kaplar çoğunlukla paslanmaz çelik olarak üretilmekte ve tercih edilmektedir.
 • Boyutlarına göre 1 inç’ten 10 inç’e kadar giriş çıkış bağlantıları yapılabilir.
 • Giriş çıkış bağlantılarında genellikle manşon, nipel ve flanş bağlantı tercih edilmektedir.
 • Kolay açılıp kapanabilen kapak sistemleri ve bu kapak sistemine bağlı civatalı yada boyutlarına göre mapalı açma kapama sistemleri mevcuttur. büyük çaplı torba filtre kaplarında BOM adı verilen direksiyonlu kapak kaldırma sistemi kullanılmaktadır.
 • Genel olarak sepet filtre kapları ufak çapta olursa 16 bar basınca kadar, büyük çaplar da  ise 8-9 bar basınca kadar filtrasyon işlemini sızdırmaz şekilde sağlamaktadır.
 • Sepet filtre kaplarının çalışma prensipleri içten dışa doğrudur. Yani filtre kabına giren malzeme filtre odacığına geçerek sepet filtrenin içine dolmaktadır. Buradan basınç ya da pompa sayesinde filtre teliyle kaplanmış sepetten geçerek temizlenmiş şekilde filtre kabından çıkmaktadır.
 • Sepet filtreler kapların içine yerleştirildikten sonra yerlerinden oynayıp filtrasyon işlemini bozmaması için özel geliştirilmiş bir aparatla kabın gövdesine sabitlenir ve contaları sayesinde filtrasyonun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlar.
 • Filtre kaplarının üst kapak sistemi contalı veya o-ringli olarak tercih edilebilir. contalı sistemler daha güvenli olmasına rağmen daha geniş kapak sistemi kullanmak zorunda kalır. kullanılan o-ring ya da contaların çeşitleri genellikle nitril, silikon, NBR, EPDM ya da Viton’dur.
 • Sepet filtre kapları genellikle Kimya sanayilerinde, içme suyu, proses suyu ve atık su filtrasyonunda, yağ,süt gibi gıda sektöründe, hidrolik yağların arıtılmasında, metal kaplama proseslerinde , boya endüstrisindeki tortu filtrasyonunda, ilaç ve sağlık sektöründe, havuz suyu ve akvaryum filtrasyonunda, baca gazlarının arıtılmasında, kömür santralleri ve demir çelik fabrikalarında ve çimento fabrikaları gibi bir çok sektörde kullanılmaktadır.

-Detaylı bilgi için Filtre.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir