Skip to main content
Torba Filtre Kapları

Torba Filtre Kapları ve Kullanım Alanları

Torba filtre kapları, çelik çemberli ya da polipropilen çemberli torba filtrelerle yapılan filtrasyon işleminde kullanılmaktadır. En sık kullanılan 810 mm ve 430 mm’lik boyda torba filtrelerin yanında 230 mm ve 380 mm’lik boyda torba filtreler de bu kaplarda kullanılabilmektedir. Genellikle kullanılan filtrelerin çapları 180 mm olmaktadır.

 • Kullanım ihtiyaçlarına göre 8 torba filtre kullanılabilecek şekilde çoklu torba filtre kabı alternatifleri de vardır.
 • Plastik hammaddeli kaplar piyasada bulabilmek mümkündür. Ancak çoğunlukla paslanmaz çelik torba filtre kapları tercih edilmektedir.
 • Boyutlarına göre 1 inç’ten 10 inç’e kadar giriş çıkış bağlantıları yapılabilir.
 • Giriş çıkış bağlantılarında genellikle manşon, nipel ve flanş bağlantı tercih edilmektedir.
 • Kolay açılıp kapanabilen kapak sistemleri ve bu kapak sistemine bağlı civatalı yada boyutlarına göre mapalı açma kapama sistemleri mevcuttur. büyük çaplı torba filtre kaplarında BOM adı verilen direksiyonlu kapak kaldırma sistemi kullanılmaktadır.
 • Genel olarak torba filtre kapları tekli olursa 16 bar basınca kadar, çoklu torba filtre kapları ise 8-9 bar basınca kadar filtrasyon işlemini sızdırmaz şekilde sağlamaktadır.
 • Bu kaplarda kullanılan torba filtrelerin çalışma prensipi kartuş filtrelere göre ters, içten dışa şeklinde çalışmaktadır. Yani filtre kabına giren ürün önce filtre kabındaki ilk odacığa girerek torba filtrenin içine dolmakta ve odacık dolduktan sonra pompa veya basınç sayesinde torbanın dışına doğru süzülmekte ve filtre kabını filtre edilmiş şekilde terk etmektedir. Yazımızın devamında kartuş filtre kapları ile ilgili detaylı fotoğraflara ve örnek teknik çizimlere ulaşabilirsiniz.
 • Kapların içine torba filtreler yerleştirilmeden önce filtrelerin deforme olmasını engellemek amacı ile önce paslanmaz çelikten üretilen filtre sepetleri yerleştirilmekte içlerine torba filtreler koyulmaktadır. Daha sonra sızdırmazlığı garanti altına alabilmek için özel geliştirilen yaylı bir sıkma aparatı torba filtreleri kaplarına sabitler ve üzerlerindeki contalar sayesinde filtrasyon işleminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.
 • Filtre kaplarının üst kapak sistemi contalı veya o-ringli olarak tercih edilebilir. contalı sistemler daha güvenli olmasına rağmen daha geniş kapak sistemi kullanmak zorunda kalır. kullanılan o-ring ya da contaların çeşitleri genellikle nitril, silikon, NBR, EPDM ya da Viton’dur.
 • Torba filtre kaplarıyla birlikte kullanabileceğiniz filtreler aşağıdaki listede belirtilmiştir.

Polipropilen Torba Filtreler

Polyester Torba Filtreler

Pamuk Torba Filtreler

Polyamide (nylon) Torba Filtreler

Polifenilen Sülfit (Rayton) Torba Filtreler

Aramid (nomex) Torba Filtreler

 • Torba filtre kapları genellikle Kimya sanayilerinde, içme suyu, proses suyu ve atık su filtrasyonunda, yağ,süt gibi gıda sektöründe, hidrolik yağların arıtılmasında, metal kaplama proseslerinde , boya endüstrisindeki tortu filtrasyonunda, ilaç ve sağlık sektöründe, havuz suyu ve akvaryum filtrasyonunda, baca gazlarının arıtılmasında, kömür santralleri ve demir çelik fabrikalarında ve çimento fabrikaları gibi bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Torba Filtre Kabı Galeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir